Zdravotní obtíže

Alergie na bílkovinu kravského mléka
Jedná se o imunologickou přecitlivělost k bílkovinám kravského původu. Je relativně častá už v brzkém kojeneckém věku, vyskytnout se může u dětí plně kojených i u dětí živených kojeneckými mléky. Výjimečně se projevy objevují až po 1.roce života.
Příznaky:
1/ nejčastější potíže jsou především v oblasti trávicí trubice – miminko je po krmení silně neklidné, plačtivé, kroutí se (kojenecké koliky), je zvýšená střevní plynnatost (“trápí ho prdíky”), mohou se objevit řídké průjmovité stolice s příměsí hlenu nebo/i krve, může být častější ublinkávání a zvracení, neprospívání na váze.
2/ kožní projevy – výskyt atopického ekzému, kopřivky
3/ vzácně se mohou objevit i potíže v oblasti dýchacího ústrojí – dušnost, opakované bronchitidy (záněty průdušek), astma bronchiale.
Léčba:
1/ u plně kojených dětí s mírnými příznaky kojení nadále podporujeme, je ale nutná striktní bezmléčná strava maminky se současným doplňováním vápníku a vit.D3 kojící mamince alespoň po dobu 3-6 měsíců.
Všechny mléčné výrobky se musí nahradit tzv.”mléky” a výrobky rostlinnými – např. ovesné, sójové, mandlové apod.
- Bezlaktózové výrobky jsou zcela nevhodné! Ty neobsahují pouze laktózu (mléčný cukr), ale krav. bílkovinu obsahují v nezměněném množství!
- Kozí mléko a výrobky z něj jsou také nevhodné, jelikož bílkovina kozí je podobná bílkovině kravské a tudíž velmi často se nesnášenlivost i na kozí bílkovinu také brzy rozvine.
Při výraznějších obtížích miminka by měla kojící maminka omezit i konzumaci hovězího masa. Výjimečně při těžkých projevech, které se nezlepší po zavedení diety u maminky, je nutno kojení ukončit.
2/ u dětí živených kojeneckými mléky je nutné používat speciální upravená mléka, která krav.bílkovinu obsahují jen ve velmi malém či žádném množství
3/ současně s úpravou stravy léčíme jednotlivé příznaky, kterými dítě trpí – využíváme např. probiotika, léky proti nadýmání, emoliencia na kůži apod.
Příznaky alergie při správné léčbě nejčastěji vymizí do konce 1.-2.roku života, výjimečně později, zcela zřídka přetrvávají až do dospělosti.
U dětí s projevy ABKM může být vyšší pravděpodobnost rozvoje dalších alergií v průběhu batolecího a dětského věku.
Prevence:
v rodinách, kde se již ABKM či jiné alergie objevily u starších sourozenců či rodičů doporučujeme u miminek, která nemohou být kojena, tzv. hypoalergenní kojenecká mléka (označení HA).
Atopický ekzém
– je to onemocnění způsobené mnohými vlivy, které se vzájemně kombinují a posilují – vliv může mít strava (pozor na potrav.barviva v cukrovinkách, aditiva v pochutinách, koření, citrusy apod.), probíhající nachlazení, stres, chlorovaná voda, alergie atd.
– základem péče je kůži pravidelně každý den PROMAZÁVAT, aby se nevysušovala – suchá ložiska jsou červená a svědí (menší děti jsou potom neklidné, špatně spí i jí)
– nutno používat kosmetiku vhodnou pro atopickou pokožku – je mnoho firem a výrobků, každému může vyhovovat něco jiného
– 1-2xdenně promazat kůži celého těla lotiem (těl.mlékem), suchá ložiska potom ještě několikrát za den podle potřeby mazat mastným krémem
– 2-3x týdně vhodné provádět olejovou koupel
– velmi vhodné je používat i speciální mycí gel, případně i šampón, vhodný pro atopiky
– po koupeli se kůže neutírá ručníkem příliš hrubě, stačí většinou jen lehce “poťukat” a do 3min by měla být promazána těl.mlékem
– pokud se stav zhoršuje doporučuji většinou přípravky se stříbrem nebo betaglukany, případně přidáváme krátkodobě i přípravky hormonální (tzv.lokální kortikosteroidy)
– vhodné je používat vzdušné bavlněné oblečení, ekologické prací prostředky, při praní používat máchání navíc
Web pro rodiče: www.atopikonline.cz
Často nemocné dítě
Často v naší ordinaci tento termín často od rodičů slýchám. Jako maminka třech dětí školou povinných jejich stesky plně chápu a zároveň se snažím trpělivě vysvětlovat, že opakovaná nekomplikovaná nachlazení jsou v dětském věku častá a běžná.
Z medicínského hlediska tento termín užíváme, pokud má dítě více než 6-8 epizod nemoci za rok, nemoc trvá více než 2 týdny a její průběh je ev. neobvyklý/komplikovaný. Což se (naštěstí) většiny našich pacientů netýká 🙏🏻
⁉️ Jak postupovat, abyste omezili riziko opakovaných infekcí u svých dětí?!:
✅ ač to zní banálně, tak nejdůležitější je dodržet klidový režim při nemoci a dostatečně dlouhou rekonvalescenci po ní (ideálně dvojnásobnou dobu než trvala samotná nemoc). ❗️Dítě, které chodí nachlazené do školy/školky je nemocné zbytečně dlouho a nemoc se často i vrací.
Vhodné je omezit/vynechat docházku do školky u často nemocného dítěte či jeho staršího sourozence (který často “bacily” nosí domů) během zimního období.
✅ další zdánlivou banalitou je “zdravý životní styl” – pravidelný pohyb (procházky), sportování, vyvážená strava (nezapomínat na ovoce a zeleninu ani přes zimní období), “otužování” (stačí jen např. doma topit během dne na teplotu 20.5-21st.C, v noci na spaní stačí i malým miminkům kolem 18st., pravidelně krátce větrat), udržovat doma nekuřácké prostředí (děti vystavené pasívnímu kouření mají častější nemoci dýchacích cest) atd. 🏃🏻♂️🍎🥕🚭
✅ během zimního období dětem k podpoře přirozené imunity prospějete vit. C (ideálně v lipozomální formě), vit. D3 (600-800IU/den), imunoglukany apod. 💊
✅ u dětí, které již umí dobře smrkat a mají častou rýmou vřele doporučuji nosní konvičku 🫖. Je vhodné učit dítě vysmrkávat z každé nosní dírky zvlášť! U menších dětí nos odsávat. Během dne používat spíše přípravky s mořskou vodou/Vincentkou, před spaním potom přípravky s dekongesčním účinkem na sliznici nosu. Přínosné mohou být i domácí inhalace (Vincentka).
✅ u často nemocných dětí uvažte možnost očkování proti sezónní chřipce 💉!
❗️Vhodné období pro očkování je listopad-leden❗️
Pro děti 2-18 let máme k dispozici nosní (neinjekční) vakcínu, pro děti 6m-2 roky a nad 18 let potom injekční formu – obojí s dobrou snášenlivostí. Chronicky nemocní mají cenu sníženou/zdarma, ostatní mohou využít zpětně proplácených příspěvků své zdrav.pojišťovny.
😎 V naší rodině jsme všichni každoročně proti chřipce očkováni.
✅ u alergiků (zvláště při prokázané alergii na roztoče a vzdušné plísně) a astmatiků je důležitá pravidelná preventivní léčba podle doporučení alergologa, případně zvýšení dávkování inhalačních léků po dobu nemoci
Febrilní křeče
…je to stav bezvědomí a symetrických záškubů celého těla u dítěte se současně probíhající horečkou nad 38 st.C. Vyskytuje se nejčastěji u dětí ve věku od 6 měsíců do 5 let v průběhu různých běžných nachlazení a infekcí. Mohou se vyskytnout až u 5% všech dětí do 5 let.
V naprosté většině případů nejsou křeče příznakem žádného závažného onemocnění, epizoda křečí trvá několik minut (cca do 5 min) a dítě je po probuzení zcela v pořádku.
Proběhlá epizoda febrilních křečí se již nemusí více opakovat. Pokud se epizoda křečí opakuje, je vhodné aby dítě dále sledoval neurolog, protože u malé části dětí se muže rozvinout epilepsie.
Jak postupovat pokud proběhnou u dítěte febrilní křeče?!:
- zajistit, aby se dítě v průběhu křečí neporanilo (např. pádem z postele)
- zajistit, aby nedošlo k poruše dýchání (zapadlý jazyk)
- pokud došlo k první atace, tak je vhodné kontaktovat RZS (tel. 155) – dítě je většinou odvezeno do nemocnice k observaci a vyloučení infekce centrální nervové soustavy
- pokud se jedná o opakovanou ataku nekomplikovaných křečí, tak je nutné podat léky proti horečce, ev. provést fyzikální ochlazení a podat do konečníku dávku benzodiazepinů, kterými by měla být rodina po první atace vybavena
- pokud se jedná o opakovanou ataku, ale křeče či porucha vědomí trvají déle než 5 min, během křečového stavu nebo bezprostředně po něm dojde ke slinění, pomočení, křeče jsou asymetrické, po probuzení není dítě zcela v pořádku (má potíže s mluvením, je nadměrně spavé, zmatené apod.) je nutné vyhledat bezodkladné lékařské ošetření či volat RZS
Horečka
Praktický návod co dělat, když má dítě horečku:
– horečka = teplota nad 38st.C, zvýšená teplota = 37-38st.C, normální teplota = do 37st.C
– jak měřit teplotu: nertuťovými či digitálními teploměry…u kojenců lépe měřit v zadečku (naměřená teplota bývá cca o 0,5st.C vyšší než při měření na jiných částech těla), v podpaží, ev.dotykovými teploměry na čele, v uchu
Digitální teploměry mají relativně krátkou dobu měření, proto je vhodné při měření teploměr hned nezapínat (nechat v zadečku či podpaží nejprve cca 1-2min teplotu “ustálit” a zapnout s tímto časovým odstupem, po signalizaci ještě také chvíli ponechat na místě a další cca 1-2min sledovat, zda se ještě teplota nezvyšuje)
– mírně zvýšenou teplotu (do 38st.C) pouze sledujeme
– vhodný je klid na lůžku a dostatek tekutin (spíše vlahé či studené)
– pokud dítě nemá chuť k jídlu, tak ho do jídla nenutit
– pokud je naměřená teplota vyšší než 38st.C, podáme léky na snížení horečky: s účinnou látkou paracetamol (vhodný od novoroz.věku) či ibuprofen (až od 3 měsíců věku!) – léky jsou k dostání ve formě čípků (vhodné pro kojence či při zvracení), sirupu (kojenci a menší děti) či tabletách (děti cca od 6 let)…léky se podávají většinou nejdříve po 6h, ev. po poradě s lékařem/lékárníkem lze léky s různou účinnou látkou střídat po kratších intervalech, dávkování podle váhy dítěte
POZOR: u dětí do 16 let se nesmí podávat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou
– při vysokých horečkách, které po podání léků příliš neustupují volíme i doplňkové metody na snížení horečky:
* zchlazovací koupele (napustit teplou vodu, uložit dítě do vany, pomalu sprchou připouštět chladnou vodu – při teplotě vody cca 35st. již dále neochlazovat, ale umývat vodou celé tělo včetně hlavičky – doba trvání koupele cca 10-15min)
* sprchovaní vlažnou vodou (postupovat pomalu od nohou po hlavu)
* zábaly
* studené obklady (např. do podpaží, do třísel, na čelo)
…všechny způsoby možno opakovat několikrát za den…ochlazování nedělat či ukončit v případě mramorování kůže, ledově chladných či promodralých koncích končetin
Kdy kontaktovat lékaře:
– pokud horečka ani po podání léků ani po použití ochlazovacích metod neklesá pod 38st.C
– pokud horečka trvá déle než 1 den u novorozence/kojence či 2-3dny u dětí nad 1 rok
– pokud současně zapáchá moč nebo si dítě stěžuje na bolesti břicha či zad
Kdy bezodkladně kontaktovat (jakéhokoliv) lékaře (RZP 155)
Pokud jsou s horečkou spojeny další příznaky: dítě nepřijímá ani tekutiny, je spavé, apatické, v bezvědomí, objevují se na kůži zvláštní skvrny, objevují se křeče či zaškuby trupu, končetin či celého těla.
Chřipka
Obecně se jako chřipka označuje každé nachlazení horních cest dýchacích – což je chyba! Sezónní chřipka (vyskytuje se většinou každoročně od prosince do března, některé roky epidemie probíhá mírněji, jindy naopak velmi silně) je závažné virové onemocnění.
Průběh nemoci je u většiny pacientů velmi podobný: většinou ho provází horečka až 40 st.C, která trvá 2-5 dní, zvýšené teploty kolem 37-38 st.C mohou trvat i 7 dní (někdy i déle). Současně se ve zvýšené míře vyskytují bolesti hlavy, bolesti břicha s doprovodným zvracením, záněty spojivek, doprovodná rýma a kašel s bolestmi na hrudi a škrábáním a bolestmi v krku, bolesti svalů či kloubů.
🆘 Proto doporučuji při nemoci:
🛌 klidový režim na lůžku
🫖🧃 dostatek tekutin (bylinné čaje, minerálky)
🤒 při horečce nad 38 st.C podávat léky s účinnou látkou paracetamol či ibuprofen (tyto dvě léčiva se mohou podávat střídavě každé 4h), ev. možno použít zchlazovací koupele a zábaly.
🤕 Při bolestech hlavy obklady na čelo, při bolestech v krku Priessnitzovy zábaly na krk a pastilky proti bolesti v krku, případně i orální probiotika.
🤢 Při zvracení tekutiny spíše chladnější – po lžičkách, vhodné je doplňování minerálů (orální rehydratační roztoky – k dostání v lékárně či neperlivé minerálky).
🗣️ Při suchém kašli léky na utlumení kašle (antitussika), při vlhkém kašli s naznačeným odkašláváním hlenů léky na podporu odkašlávání (expektorancia) – mohou poradit i v lékárně.
🤧 Při rýmě je nutné pravidelné vysmrkávání či odsávání nosu, u malých i větších dětí pomohou izotonické roztoky s minerály (mořská voda, Vincentka), u větších dětí konvičkování, na noc ev. kapky/spreje s dekongesčním účinkem na sliznici nosu (pomohou uvolnit ucpaný nos).
👁️ Při zarudnutí a bolesti očí jsou vhodné volně prodejné oční kapky např. se světlíkem lékařským. Pokud jsou oči zalepené hnisem, tak předepisujeme antibiotické oční kapky či u větších dětí mast (bohužel v poslední době jsou časté vypadky v dodávkách do lékáren).
🩺 Pokud se stav během 3-5 dnů nelepší, tak je vhodné navštívit lékaře. Při náhlém zhoršení stavu samozřejmě i dříve.
Průběh sezónní chřipky je velmi nepříjemný, dlouho trvající horečky jsou vyčerpávající, nemoc může být komplikována zápalem plic apod. – proti tomuto průběhu dobře chrání očkování, které je vhodné každoročně opakovat, zvláště potom u chronicky nemocných (astma, cukrovka, nemoci ledvin, střev apod.)!
Infekční nemoci spojené s vyrážkou
Spála (scarlantina): onemocnění vyvolané bakterií Streptococcus pyogenes
- projevy: horečka, povlaková angína (zánět krčních mandlí), nesvědivá splývavá vyrážka na trupu a postupně i končetinách, malinově rudý jazyk, zvětšené krční uzliny, zvracení, bolesti hlavy
- inkubační doba: 2-5 dní (výjimečně až 7 dní)
- léčba: antibiotika (penicilin), klidový režim, léčba horečky
- komplikace – vzácně: post-streptokokový zánět ledvin
Pátá nemoc (erythema infectiosum): onemocnění vyvolané parvovirem B-19 typické pro věkovou skupinu 5 – 15 let
- projevy: většinou mírný průběh – horečka, nápadně červené tváře, postupný rozvoj vyrážky (může být až mapovitá), výjimečně i bolesti hlavy, rýma, otoky a bolesti kloubů
- inkubační doba: 10 – 18 dní
- léčba: antibiotika jsou neúčinná, klidový režim a léčba horečky / bolesti
- komplikace – vzácně: chudokrevnost (anémie), aplastická krize, zánět kloubů (artritida), zánět srdečního svalu (myokarditida), zánět jater, (hepatitida) zánět mozku (encefalitida)
Šestá nemoc (exanthema subitum): onemocnění vyvolané herpesvirem HHV6 typické pro kojenecký a batolecí věk
- projevy: horečka trvající většinou 1-5 dní, únava, mrzutost, mírně zvětšené uzliny na zadní straně hlavy, po vymizení horečky se do 1-3 dnů objeví nesvědivá nesplývavá vyrážka na trupu a končetinách (typicky výraznější večer), která po několika dnech samovolně vymizí
- inkubační doba: 5 – 12 dní
- léčba: antibiotika nejsou účinná, klidový režim a léčba horečky
- komplikace: febrilní křeče
Nemoc ruce – nohy – ústa (“sedmá nemoc”): onemocnění vyvolané enteroviry (Coxsackie viry)
- projevy: horečka, bolesti v krku, bolesti břicha, výsev pupínků až puchýřků kolem úst, na ploskách a dlaních (ev.i na zadečku a stehnech), afty a puchýřky v ústech, obraz herpangíny (virového puchýřnatého zánětu krčních mandlí), zvětšené krční uzliny, zvracení, odmítání jídla, silný neklid a plačtivost (bolesti úst)
- inkubační doba: 3 – 6 dní (výjimečně až 7 dní)
- léčba: antibiotika jsou neúčinná, léčba horečky, podávání léků proti bolesti, znecitlivujících gelů do dut.ústní, toaleta dut.ústní (heřmánkový čaj, Neocide gel), strava měkká až tekutá, spíše chladnější, vitamíny (B-komplex, vit.C), na kůži zasušující masti s přídavkem zinku
Nachlazení
Nachlazení u dětí
Nemoc z nachlazení je akutní virový zánět horních cest dýchacích. Viry se šíří vzduchem při kýchání a kašli nemocného, dlouho zůstávají na povrchu předmětů, jejichž používáním může dojít opět k nákaze.
K nachlazení dochází hlavně ve studených a deštivých obdobích, jelikož v takovém počasí se lidé více shlukují v uzavřených prostorech. Děti do 15 let mohou prodělat až 8 atak nachlazení ročně, dospělí bývají nemocní 2-3x za rok.
Častější výskyt nemoci z nachlazení u dětí je způsoben nezralou imunitou, návštěvou kolektivu (MŠ), nedostatečnými hygienickými opatřeními v předškolním věku (používání kapesníku, hygiena rukou), další příčinou opakované nemocnosti může být zvětšená nosní mandle, chudokrevnost či alergie.
Nejčastější příznaky nemoci z nachlazení
• ucpaný nos pro otok sliznice a tvorbu hlenu
• kýchání
• sekrece z nosu
• bolavý a odřený nos
• kašel (většinou suchý, dráždivý)
• hrubý hlas
• pocit celkové slabosti
• zvýšená teplota až horečka
• bolest hlavy
Výše uvedené příznaky jsou nejintenzivnější první 2-3 dny onemocnění, příznaky mizí asi za 7 dní od začátku potíží. Kašel může u dětí přetrvávat až 3 týdny po zmírnění či zmizení ostatních příznaků. Žlutozelená barva rýmy je v určité fázi průběhu nachlazení zcela normální a nevyžaduje antibiotickou léčbu (většinou nejsou nutná místní antibiotika v kapkách).
Prevence nachlazení
• otužování, saunování
• dostatečný přívod vitamínu C a D3
• přechodná izolace dítěte mimo kolektiv (pokud je to možné – např. pokud je matka doma s mladším sourozencem doma)
• nekuřáctví (virovými infekcemi trpí častěji děti, jejichž rodiče kouří)
Léčba
Léčba nemoci z nachlazení je symptomatická, tj. pouze zmírňujeme nepříjemné příznaky, většinu nemocných dětí zvládnou rodiče léčit doma pomocí léků dostupných bez lékařského předpisu, nachlazení zvláště u školních dětí nevyžaduje návštěvu lékaře:
Léky snižující teplotu – paracetamol, ibuprofen – v dávkách dle hmotnosti dítěte (tyto léky není třeba podávat při teplotě do 38 st.C). Dávkování léků na teplotu viz léčba horečky.
Úleva od ucpaného nosu
• vyplachování nosu fyziologickými roztoky (tzv. „mořská voda“). Na trhu je velké množství preparátů, při výběru přihlížíme k věku dítěte. U dětí nad 6 měsíců věku můžeme použít u „ucpaného“ nosu tzv. hypertonické roztoky. Izotonické roztoky lze používat dlouhodobě – k hygieně nosní sliznice na doléčení či dlouhodobě preventivně. U starších dětí (cca od 6 let) k účinné hygieně nosní sliznice slouží proplach nosní dutiny pomocí nosní konvičky se slanou vodou . Důslednou léčbou těmito roztoky můžeme do určité míry předcházet komplikacím, jako jsou záněty středouší či záněty vedlejších nosních dutin.
• kapky nebo spreje do nosu obsahující dekongescenční složku – odstraňují zduření nosní sliznice (př. Nasivin, Olynth, Muconasal, apod.) – jejich podávání by nemělo být delší než 5-7 dní pro riziko návyku. Při výběru léku je opět nutné řídit se věkem dítěte.
• odsávání sekretu z nosu (odsávání je i ochranou před vznikem zánětu středního ucha či zánětu dutin). Volný nos je důležitý zejména u kojenců, neboť ti dýchají hlavně nosem a ucpaný nos může u nich vést až k dušení. Pokud dítě neumí smrkat, je důležité odsávat nos dítěte – pro tyto účely je výborná odsávačka hlenů na vysavač (umožní rychlé, bezpečné a účinné odsátí nosu).
• PRAKTICKÝ POSTUP PŘI UCPANÉM NOSU: po aplikaci „mořské vody“ je nezbytné šetrné vysmrkání u větších dětí nebo odsátí hlenů u kojenců a batolat odsávačkou napojenou na domácí vysavač. Do takto vyčištěného nosu pak aplikujeme tzv. „dekongesciva“ (Nasivin, Olynth), která vedou k rychlému odeznění otoku nosní sliznice. Tento postup je vhodný zvláště před spaním či u kojenců před krmením.
•
Vlhčit vzduch, větrat, zvýšená poloha na spaní u kojenců
Dostatečný příjem tekutin
Léky na kašel – podávání léků na kašel u běžného nachlazení není většinou nutné, ani provedené studie neprokázaly pozitivní význam těchto léků při nachlazení. Kašel je totiž způsoben zatékáním sekretu z nosu do nosohltanu, proto je základem léčby zejména správná hygiena nosu. Příznivě může působit med či některé rostlinné preparáty (tzv. fytofarmaka). U kojenců a batolat někdy využíváme sedativního účinku antihistaminik 1. generace, např na noc pro zklidnění kašle (Fenistil kapky – celkovou denní dávku 2 kapky na kg hmotnosti a den rozdělíme do 3 dílčích dávek).
Na bolest v krku lze užít od 4-5 let pastilky (např. Junior angin – je i v sirupové formě pro děti od 1 roku věku, pro větší děti i ve formě lízátek, Tantum verde, Strepsils, Orofar, Isla…) a/nebo zábaly na krk.
Rekonvalescence je zcela zásadní po proběhlé infekci, bohužel zvláště u dětí předškolního věku, které navštěvují kolektivní zařízení, není možné dostatečně dlouhou dobu potřebné rekonvalescence dodržet. To bohužel vede k recidivujícím (opakovaným) potížím, které budí dojem, že dítě je nemocné vlastně pořád. Tato situace následně vede ke hledání „všeléku“ na řešení potíží.
Rodiče někdy žádají antibiotika, zvlášť jsou-li vysoké teploty a příznaky trvají déle jak 5 dní. Jak již bylo zmíněno v úvodu, nachlazení je v naprosté většině případů virového původu, bakterie se na začátku onemocnění nepodílejí (mohou ale způsobit následné komplikace). Antibiotika při léčbě virové, nekomplikované infekce nejen nepomohou, ale mohou poškodit imunitu dítěte a vést k vzestupu bakteriální rezistence k antibiotikům (tzn., že bakterie přestanou být citlivé na dané antibiotikum, takže se antibiotikum stane neúčinným v případě skutečné bakteriální infekce). Výborným pomocníkem k odlišení bakteriální a virové infekce je vyšetření CRP z kapky krve, které používáme i v naší ordinaci.
Kdy vyhledat lékaře
• teplota naměřená v konečníku vyšší než 38,5 stupně u kojence mladšího 3 měsíců
• příznaky nachlazení trvající déle než 7 dní
• vykašlávání hustých hlenů, případně s příměsí krve
• ostrá bolest na hrudi, pocit dušnosti, zvýšená dechová námaha
• nemožnost polykání pro bolest v krku
• výtok z ucha
• změna chování, mimořádná únava
Praktický postup u začínající akutní infekce dýchacích cest (rýma, kašel, bolesti v krku):
1. zůstat doma, dodržovat klidový režim (ideální čas na čtení)
2. “domácí” léčba:
* dostatek tekutin – např. bylinné čaje (pozor u pylových alergií!)
* zvýšený přísun vitamínů
* léky na snížení horečky (paracetamol, ibuprofen) při teplotě vyšší než 38st.C (mírně zvýšená teplota pomáhá boji s infekcí)
* čistit nos – po vysmrkání umýt ruce mýdlem, u malých dětí nos odsávat, ev.užívat nosní kapky (např. s mořskou vodou, případně na uvolnění nosu). Správné čištění nosu druhotně pomůže i zklidnit kašel.
* kašlat se zakrytými ústy a opět si pravidelně umývat ruce, při kašli užívat vhodné léky podle charakteru kašle (suchý, dráždivý kašel spíše tlumit X při vykašlávání hlenů podporovat odstranění hlenů z dýchacích cest)
* při bolesti v krku jsou vhodné zábaly krku, ev.užívat pastilky, spreje do dut.ústní či kloktadla proti bolesti
* u pacientů s astmatem je vhodné při nemoci zdvojnásobit dávku inhalačních kortikosteroidů, ev.podle potřeby při dušnosti či záchvatu kašle užít i úlevový inhalační lék.
3. pokud se během 2-3dnů stav nelepší, případně se zhoršuje kontaktovat registrujícího praktického lékaře či lékařskou pohotovostní službu a domluvit se na dalším postupu
4. při pobytu mimo domov užívat ochranu úst a nosu
Neprospívání
Co dělat když dítě hubne / neprospívá na váze?
Přechodné “hubnutí” se u dětí často vyskytuje na konci kojeneckého a počátku batolecího období. Dítě se více a intenzivněji pohybuje (má zvýšený výdej energie), rychleji roste do výšky a relativně méně jí – maminky si často postesknou, že “dříve tak hezky jedlo a teď na to nemá čas” – ano, je to doslova tím – dítě objevuje svět kolem sebe a o jídlo již nemá takový zájem. Většinou se vše během několika týdnů zase postupně samovolně upraví.
Větší problém to bývá ve věku cca od 8 let výše. V rámci složitého období dospívání se mohou objevit poruchy příjmu potravy – a to už bývá velký problém. Častěji se projevují u dívek, ale ani chlapci nejsou výjimkou. Úbytky na váze a úmyslné hubnutí jsou často zpočátku nenápadné a pozvolné, rodiče už na dítě v tomto věku pochopitelně tolik nedohlíží a proto relativně dlouho unikají pozornosti. Děti omezují porce a četnost stravy, posléze i tekutin, více cvičí a hýbou se. Společně s tím přicházejí i psychické projevy – jsou podráždění, více uzavření do sebe, vznikají častější drobné neshody a konflikty s rodiči/ sourozenci/ kamarády/ ve škole…
Pokud si podobných projevů povšimnete, tak nás neváhejte ihned kontaktovat, případně se současně obraťte i na psychologa či jiné odborníky (např. www.anabell.cz)
Pokud není hubnutí a úbytek váhy ze strany dítěte úmyslný, tak musíme myslet na celou škálu chronických onemocnění (např. hormonální poruchy, cukrovku, nemoci ledvin, střev, onkologická onemocnění atd.)! Základem je rozhovor a vyšetření u nás v ordinaci, provedení základního vyšetření (krev, moč, stolice…) a další směřování péče podle jejich výsledků.
Pokud máte s hmotností Vašeho dítěte starosti, tak nás neváhejte kontaktovat!
Neštovice
Plané neštovice (varicella) jsou virové onemocnění způsobené virem z čeledi Herpes virů. Jsou vysoce nakažlivé – k přenosu infekce mezi další osoby může dojít již 2 dny před objevením se prvních příznaků nemoci. Inkubační doba je 7-28 dní (nejčastěji 14-21dní).
Viry se přenáší kapénkami ve vzduchu (i na velkou vzdálenost) nebo přímým kontaktem s nemocným (sekretem z puchýřů).
Onemocnění je typické postupným výsevem svědivých pupínků až vodnatých puchýřků, které se objevují v průběhu několika dní, může být i doprovodná horečka (někdy horečka výsevu vyrážky o několik dní předchází) a schvácenost.
Léčba: nutná je domácí izolace nemocného a klidový režim s dostatkem tekutin. Při horečce podáváme léky s paracetamolem či ibuprofenem, na kůži lze nanášet zasušující prostředky (např. speciální gely, tekutý pudr, krémy s přídavkem zinku). Při silném svědění kůže lze podat antihistaminika 1.generace.
Do doby úplného zasušení puchýřků a vznik stroupků není vhodné kůži máčet při koupání, možná je krátká sprcha a jemné osušení ručníkem, aby nedošlo ke stržení stroupků – zůstaly by trvalé jizvy.
Po prodělání nemoci (i když byl její průběh mírný) je vhodná dostatečně dlouhá rekonvalescence mimo kolektiv, kůži v létě chráníme krémy s vysokým UV-faktorem, je vhodné k ochraně používat i oděv, jinak se opět vytvoří na kůži trvalé jizvy.
Koupání v bazéně nedoporučuji min. 2-4 týdny po prodělání nemoci.
Onemocnění je typické pro předškolní a mladší školní věk. Nepříznivý a komplikovaný průběh může mít nemoc zejména u kojenců do 1 roku a dospívajících/dospělých.
Komplikacemi mohou být hnisání vyrážky, zápal plic, zánět mozku a mozečku, postižení oka s rizikem trvalého poškození zraku apod.
Proti komplikovanému a závažnému průběhu dobře chrání očkování (živá oslabená vakcína). Doporučuji očkování dětem od 12 měsíců věku (vzhledem k riziku závažnému průběhu nemoci v těhotenství je nanejvýš vhodné zejména u dívek v období dospívání), které onemocnění dosud neprodělaly – před očkováním je vhodná kontrola hladin protilátek v krvi, protože někdy může infekce proběhnout i bez příznaků.
Po prodělání nemoci již virus zůstává navždy v organismu člověka a při oslabení imunity se může v průběhu dalšího života projevovat jako opakovaný výsev pásového oparu.
Pravé neštovice (variola) je zcela jiné onemocnění, které bylo díky objevu očkování celosvětově zcela vymýceno.
Obezita
Co dělat když dítě tloustne?!
U dětí je vhodné váhu posuzovat vzhledem k jeho výšce a ideálně obě hodnoty zaznamenávat do tzv. percentilových grafů (ty nám říkají, jak je na tom konkrétní dítě v porovnání se svými vrstevníky v dětské populaci v ČR). Můžete se nás zeptat např. při preventivní prohlídce, jak je na tom Vaše dítě.
❗️nadváha = dítě má hmotnost či poměr hmotnost/výška mezi 90.-95.percentilem pro daný věk a pohlaví (tzn.90-95% stejně starých chlapců/dívek má menší váhu)
‼️ obezita = dítě má hmotnost či poměr hmotnost/výška nad 95.-97.percentil pro daný věk a pohlaví
Proč by se nadváha/obezita u dětí měla řešit?
- hrozí časný rozvoj metabolického syndromu – poruchy glukózové tolerance/rozvoj cukrovky, vysokého krevního tlaku, poruchy zpracovávání tuků (zvýšená hladina cholesterolu), porucha funkce jater (steátoza “ztukovatění” jater), hyperurikémie (zvýšená hladina kyseliny močové)/dna…
- způsobuje přetěžování kloubů/kostí
- může způsobovat potíže s dýcháním a horší průběh respiračních infekcí
- může způsobovat poruchy spánku
- může způsobovat hormonální dysbalanci u dospívajících dívek – poruchy menstruač.cyklu, syndrom polycystických ovárií, hirsutismus
- snížená fyzická zdatnost a obezita může způsobovat psychické obtíže (úzkosti, problémy se vztahy s vrstevníky, sociální fobie apod.)
Příčina
V naprosté většině případů se jedná o tzv.prostou (neboli alimentární) obezitu způsobenou nadměrným energetickým přívodem ve stravě a malým energetickým výdejem.
Samozřejmě u každého dítěte myslíme i na možnou hormonální poruchu (hormony štítné žlázy atd.) či jiná onemocnění.
Co s tím?
- nejdůležitější je zcela vynechat veškeré slazené a sycené nápoje – dítě by mělo pít jen čistou vodu či neslazený čaj (pozor – džusy jsou často vnímány jako zdravé nápoje, ale obsahují také velké množství cukrů, proto jsou nevhodné ke každodenní konzumaci!!!)
- neméně důležité je pravidelné stravování – ideálně 5-6x denně po menších porcích (snídaně – svačina – oběd – svačina – večeře – ev. 2.večeře). Ve stravování bychom měli upřednostňovat pestrost – na svačinu postačí třeba jen ovoce, zelenina, ořechy apod. Se základními principy stravování poradíme v ordinaci, ev. je možno čerpat ověřené informace na internetu (www.obezitanenidedicna.cz, www.stob.cz, www.1000dni.cz apod.), případně oslovit nutričního poradce. U jídla dětem zakazujeme používat mobil/tablet nebo sledovat TV – “mozek si musí uvědomit, že jeho majitel jí”
- pravidelná každodenní fyzická aktivita je nutností! Pro pacienta s nadváhou/obezitou doporučujeme především procházky svižnou chůzí (min. 30 – 60min každý den), plavání, jízdu na kole/koloběžce, v zimě běžecké lyžování).
- mnoha dětem pomůže s redukcí hmotnosti pobyt v lázních či ozdravovnách – máme mnohá úspěšná pracoviště, kde se děti naučí správným pohybovým aktivitám, správnému stravování, seznámí se s novými kamarády apod.
Pokud máte obavy, že Vaše dítě tloustne, tak nás neváhejte kontaktovat!
Pomočování (Enuréza)
Dodržování hygieny bez plen během dne by mělo dítě zvládat do cca 2-3 let věku. Během noci by se dítě mělo přestat pomočovat do 5-7 let věku. Pokud potíže s pomočováním přetrvávají, tak by rodiče měli kontaktovat praktického dětského lékaře – většinou následuje pohovor s lékařem, vyšetření moči, ultrazvukové vyšetření ledvin a moč.cest a podle výsledků se postupuje dále (např. nefrologické a/nebo urologické vyš., je-li to potřeba).
🌜Noční enuréza – je vcelku častá, statisticky bývá o něco častější u chlapců. Často se potíže zhoršují během nemoci a nachlazení.
Velmi často může být příčinou chronická zácpa!
🛟 Režimová opatření při enuréze:
🔸péče o pravidelné vyprazdňování stolice
🔸nezadržovat moč, močit v pravidelných intervalech
🔸omezit pití sladkých a sycených nápojů v průběhu dne, hodinu před spaním a v průběhu noci již nepít vůbec! Dodržovat racionální pitný režim – pozor na návykové pití (více než 2-3l tekutin/den)!
🔸pravidelně budit na močení v průběhu noci – cca mezi 22-24h (než jdou rodiče sami spát)
🔸zkusit zaznamenat do kalendáře kolikrát do měsíce dojde k pomočení
🔸prevence prochladnutí
Více informací na www.nocvsuchu.cz
Zácpa
Co dělat, když má dítě zácpu?!
– zvýšit příjem tekutin
– strava pestrá, dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, omezit bílé kynuté pečivo a sladkosti, vhodné mohou být zakysané mléčné výrobky
– dostatek pohybu
– péče o pravidelné vyprazdňování (zkusit vyprázdnění každý den ideálně ve stejný čas, v době, kdy je dostatek času a nic dítě neruší) – při úspěchu pochválit, při neúspěchu motivovat na příští pokus
– pro akutní vyprázdnění pomůže Easylax (vhodnější než dříve doporučované glycerinové čípky)
– pro dlouhodobější použití při chronických obtížích je vhodný roztok laktulózy či makrogol (doporučíme vždy individuální dávkování)
Zácpa u dětí je většinou pouze přechodná, funkční záležitost (např.typicky po nástupu do školky/školy, stěhování, změně ve stravě apod.), ale při nedostatečné péči o pravidelné vyprazdňování se může stát dlouhodobou a velmi nepříjemnou komplikací každodenního života.
V některých případech se zácpou může projevovat i skryté onemocnění, proto je dobré se vždy poradit s lékařem pokud potíže přetrvávají více než 1-2 týdny a běžná doporučení (viz výše) jsou bez efektu.
Zánět spojivek
…jsou velmi časté v období:
1/ novorozeneckém-kojeneckém (cca do 6 měsíců věku), kdy jsou způsobeny zúženými nebo obturovanými slznými kanálky. Z toho důvodu je zhoršená čistící schopnost oka, oko zvýšeně slzí. Díky tomu, že slzy správně neodtékají, tak se na spojivkách druhotně přemnoží bakterie a sekrece z oka začne být hnisavá (žlutozelená) a oční víčka bývají částečně nebo i zcela hnisem zalepená.
2/ batolecím a školním období, kdy se nejčastěji jedná o virovou infekci spojivek. Ta je často spojena (nebo předchází) s nachlazením horních cest dýchacích (rýmou). Spojivky víček i na povrchu oka bývají překrvené (zarudlé). Oči mohou/nemusí zvýšeně slzet, mohou být oteklá a/nebo zarudlá i oční víčka. Opět až druhotně dochází k přemnožení bakterií a sekrece se stává hnisavou.
V tomto věku jsou záněty spojivek silně infekční, proto by dítě mělo zůstat doma a nechodit do kolektivu!
Co dělat: při mírné sekreci oči prokapávat volně prodejnými kapkami se světlíkem lékařským. Zpočátku je vhodné kapat častěji (po 1-2h), když se stav zlepší tak se v dalších dnech může interval prodlužovat, ale je vhodné do očí kapat min. 3x denně. Současně je vhodné po vkápnutí kapek vždy provést krátkou a jemnou krouživou masáž vnitř.koutku oka malíčkem, aby se podpořilo rozvolnění slzných kanálků a odtok slz.
Pokud jsou oči výrazněji zalepené hnisem, přidáváme oční kapky s antibiotiky (ty by se měly používat 5-7 dní).
Přebytečný sekret, který ulpívá na řasách a víčkách odstraňujte pravidelně kapesníčkem navlhčeným v převařené vychladlé vodě! V zaschlém sekretu se nadále bakterie intenzivně množí a léčba se tím prodlužuje.
U opakovaných zánětů spojivek je vhodné oční vyšetření – v případě nutnosti se doporučuje ev. proplach slzných cest.
Pokud se záněty spojivek opakují každoročně zhruba ve stejném období nebo vždy ve stejné konkrétní situaci (např. při kontaktu se zvířaty, pobytu na louce, práci se senem apod.), tak musíme pomýšlet i na alergickou příčinu obtíží. Pokud se alergie prokáže, tak je zahájena léčba antihistaminiky a kapkami ja utlumení alergických projevů.
Zúžená předkožka
– pravidelné každodenní nenásilné (!) přetahování předkožky od cca 3 let věku nejlépe vždy při koupání v teplé vodě
– po koupeli vhodné předkožku namazat Pinďa mastí (vazelína se směsí bylin rozvolňujících předkožku)
– pokud lékař doporučí lokální kortikosteroidy v masti – tak se podávají 2x denně v tenké vrstvě na konec předkožky, min. po dobu 6-8 týdnů
– pokud je léčba mastí neúčinná, tak by mělo následovat vyšetření u dětského chirurga a domluva o ev. operačním zákroku (ne dříve než ve 4 letech dítěte)
– chlapce je vhodné učit, aby si sám předkožku přetahoval (pokud již přetáhnout lze) – ideálně po každém močení
Zvracení a průjem
Praktický postup při akutním zvracení a průjmu:
1) klidový režim doma
2) tekutiny – spíše vlahé, zpočátku často ale po malých porcích (po lžičkách, větší doušek může znovu vyvolat zvracení)! Při zlepšení nevolnosti a zvracení potom možno i pít z hrnečku/lahvičky, ale opět spíše menší doušky a často…vhodné nápoje: voda, černý či bylinný čaj, neperlivé minerálky (Poděbradka, Hanácká kyselka, Magnesia), výhodné jsou i orální rehydratační nápoje s minerály (např. Kulíšek, Iontia, Rehydron, Hipp ORS 200)…
Kojené děti pokračují v kojení bez omezení, u dětí s umělou koj.výživou je vhodné mléko připravovat z rýžového či mrkvového odvaru místo vody.
3) strava lehká, nedráždivá, bez tuků a přechodně bez mléka a mléčných výrobků – jídlo podávat až po odeznění zvracení, velmi pozvolna, nabízet ale nenutit pokud dítě odmítá (zpočátku vhodné suchary, piškoty, domácí vývar, přesnídávky…při zlepšení stavu rýže, těstoviny, dušené pokrmy bezmasé i s masem, dušené jablko s mrkví)
4) při horečce 38st.C a více podávat léky na snížení horečky (paracetamol či ibuprofen) – při zvracení využívat spíše čípky, při průjmu spíše sirupovou formu, možné využít i fyzikální chlazení (např. zchlazovací koupel, zábaly)
5) s ostatními léky Vám poradí lékárníci či lékař, obecně prospěšná mohou být v případě průjmu probiotika
Pokud se stav dítěte rychle zhoršuje – dítě spavé, apatické, neudrží v sobě žádné tekutiny, má horečku, která neodeznívá ani při podávání léků, přidávají se i další příznaky (silné bolesti břicha, skvrny na kůži, porucha vědomí, …) ihned kontaktujte lékaře či lékařskou pohotovostní službu!!!
U dětí, zvláště v kojeneckém věku, hrozí rychlá dehydratace (“odvodnění”), proto je vhodná telefonická konzultace stavu s lékařem nejdéle druhý den obtíží a domluva na ev.kontrole v ordinaci.