Skip to content

Malé děti

Péče o malé děti

Pro batolecí období a předškolní věk je typický rychlý a výrazný rozvoj všech dovedností dítěte a postupné osamostatňování se: zdokonalování pohybu a motorické šikovnosti (běh, chůze do schodů), rozvoj jemné motoriky (stavění kostek, puzzle, kreslení, samostatné oblékání, užívání příboru při jídle, pití z hrnečku), řečových schopností (od jednotlivých slovíček a po skládání vět a porozumění řeči), nácvik hygienických dovedností a udržování čistoty (umývání rukou, chození na WC). 

 

Dítě si začíná uvědomovat sama sebe a lépe vnímá i okolní svět, je přirozeně zvídavé, rychle se rozvíjejí rozumové schopnosti. Okolo třetího roku se může objevit tzv. “období vzdoru” nebo negativismu (na všechno říká “ne”) – toto období vyžaduje od pečujících osob klidný, chápající a tolerantní, ale současně i důsledně výchovný přístup vyžadující spolupráci dítěte. Zároveň je důležité nechat dítěti prostor pro vlastní autonomii a jedinečnost a zároveň nastavit hranice a chránit dítě před riziky.

 

Pozor na nadměrné sledování televize a nadměrné užívání digitálních technologií! – mohou vést k poruchám psychomotorického vývoje, spánku, emoční labilitě apod. Doba užívání tabletů/ chytrých telefonů by neměla přesáhnout 15-20 min/den, s televizí celkově max. 1h/den.

Zuby

Mateřské mléko vznik zubního kazu (zejména při nočním kojení) nezpůsobuje, pokud se dodržuje pravidelná ústní hygiena. Po prořezání prvních zubů je již nutno pravidelně zoubky 2x denně čistit (kartáček s malou hlavicí, hustými, měkkými a rovně střiženými štětinkami) – ideálně mít kartáčky 2 (jeden na žužlání samotným děťátkem, druhý na dočištění rodičem). Pasta není zpočátku potřeba žádná, možno používat až ve věku, kdy ji dítě samo vyplivne. Pokud se zuby mezi sebou dotýkají hrozí větší riziko vzniku kazu v mezizubních prostorech, kam se klasický kartáček nedostane – proto je vhodné používat i mezizubní kartáčky či dentální niť. Dítě vést k samostatnému pravidelnému každodennímu čištění zubů – rodič vždy zuby ještě sám dočistí (ideálně až do věku cca 10 let). První návštěva zubního lékaře ideálně po prořezání prvních zubů, od té doby pravidelně – nejlépe 2x ročně. Drtivá většina zubních kazů dětí i dospělých je způsobena nedostatečnou hygienou (špatná technika čištění) – není vůbec pravdou (ba přesně naopak), že o dočasné zuby se není nutné tolik starat, protože se časem vymění – dítě si nevytvoří dobré návyky a zvýšená kazivost potom ohrožuje i trvalý chrup.

Výživa dětí

Cílem by mělo být naučit dítě jíst pravidelně, s chutí, v přiměřeném množství a samostatně, u stolu společně s rodinou. Během podávání jídla by se děti neměli dívat na televizi či tablet, měli by mít dostatek prostoru a času. 

 

Děti jsou v tomto období často více vybíravé, na jídlo “nemají čas”, bojí se ochutnávat nová neznámá jídla. K jídlu děti nenuťte, nabízejte jídlo opakovaně. Nevhodné návyky při jídle mohou v budoucnu způsobit poruchy příjmu potravy.

 

Tekutiny by měly být ideálně nesycené a neslazené, i džusy mají vysoký obsah cukrů a měli by se konzumovat jen občas nebo max. 150 ml/den. Do 3 let věku by dítě mělo vypít 100 – 300 ml plnotučného mléka denně, samozřejmostí by měly být i další mléčné výrobky – tvrdé sýry, sýry typu žervé, cottage, jogurty apod. Kojení není nutné ukončovat, pokud maminka sama chce dále v kojení pokračovat.

 

Dítě by mělo být vedeno ke každodennímu podávání ovoce a zeleniny. Cca do 3 let věku je vhodné vyhýbat se ořechům (riziko vdechnutí) a houbám (jsou hůře stravitelné).

 

Sladkosti by měly děti dostávat uváženě – preferovat by se měly přirozeně sladké potraviny (ovoce – čerstvé, kompotované, sušené apod.). Cukrovinky a ostatní pochutiny by nemělo dítě konzumovat každý den.Strava by měla být podávána 5-6x denně (menší děti jí spíše po malých porcích): snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře, případně druhá večeře.

 

Více informací můžete najít na www.1000dni.cz, www.viscojis.cz

Prevence úrazů u malých dětí (1 - 3 roky)

Děti začínají samostatně chodit, jsou zvědavými a neposednými průzkumníky, často padají, začínají postupně využívat i odrážela, tříkolky apod. Charakteristické je vzdorovité a impulzivní chování. Tato věková skupina je nejrizikovější z hlediska tonutí!

  • Zabezpečit okna a dveře (klíče mimo dosah dětí)
  • Upevnit nábytek, používat chrániče na rohy nábytku (stoly)
  • Nepoužívat palandy
  • Dbát na protiskluzové úpravy (koberce, vana), zábrany na schodiště
  • Uklízet z dosahu dítěte ostré předměty, zapalovače, zápalky, grily, ohniště
  • Při vaření směřovat držáky pánví směrem ke zdi
  • Nepoužívat ubrusy (možnost stržení horkých jídel a tekutin na dítě)
  • Nádoby s horkými tekutinami stavět mimo dosah dítěte
  • Nenechávat v dosahu dítěte igelitové pytle či tašky
  • Dávat pozor na tkanice (u oblečení)
  • Nenechávat děti bez dozoru ve vodě (i ve vaně), krýt či oplotit bazény a jiné vodní nádrže
  • Čisticí a prací prostředky a další chemikálie uchovávat mimo dosah dětí, nedávat je do lahví od limonád a jiných potravin!
  • Nepěstovat v dosahu dítěte jedovaté rostliny
  • v autě používat vhodné a věku přiměřené zádržné systémy
  • Na kočárky, odrážela, kola a oblečení používat ochranné reflexní prvky
  • Po chodníku vodit dítě po jeho vnitřní straně
  • Při sportu používat vhodné ochranné pomůcky (chrániče, helmy apod.)