Skip to content

Novorozenci a kojenci

Péče o novorozence a kojence

Kojení

Zpočátku kojíme z obou prsou při jednom krmení, postupně přechází většina maminek na kojení střídavě jen z jednoho prsu. Dítě by mělo sát ideálně 10-15 minut (max.20) z jednoho prsu. Při delším kojení už dítě efektivně nesaje a bradavku používá spíše jako dudlík. Je vhodné pravidelně střídat různé polohy při kojení, aby se prs vyprazdňoval ze všech částí a předešlo se ev. zánětům. Po kojení vždy necháváme dítě odříhnout – zpočátku děti odříhávají hůře, je dobré zkusit ještě další odříhnutí cca po 10-15min od předchozího. Frekvenci kojení si většina dětí řídí sama podle své chuti, první 1-2 týdny jsou ale miminka více spavá a je lepší, nenechávat interval mezi kojením delší než cca 3h. Pro podporu kojení maminka může užívat vhodné čaje či homeopatika.

Koupání

Není nutné každý den, ale pro děti, kterým se koupání líbí, to je hezký večerní rituál, po kterém se děťátko zklidní a připraví na noční spánek. Koupeme v teplé vodě kolem 37-38 st.C. Zpočátku (většinou první 2 týdny) nenamáčíme pupík (pupeční pahýl) – do doby než se úplně zahojí. Při koupeli používáme zpočátku jen čistou vodu, postupně můžeme přidat koupelový olej, mycí gel či mýdlo vhodné pro kojence.

Péče o kůži

Pravidelně 1xdenně (po koupeli) promazáváme olejem vhodným pro novorozence. Nejsušší místa (záhyby v oblasti zápěstí, kotníků) můžeme promazávat několikrát denně mastnými krémy. Většině donošených novorozenců se v prvních 2 týdnech kůže olupuje – což je zcela normální jev.

Pupeční pahýl

Ošetřujeme několikrát denně lihem a ev.zasypáváme Framykoinovým zásypem. Po odpadnutí pahýlu stejně ošetřujeme i spodinu, která po něm zůstane – až do doby, než se pupík úplně zahojí. Pokud by byla kůže kolem pupíku začervenalá, pupík by “smrděl” nebo se objevil hnis je nutné se ihned spojit s lékařem!

Nehty

Stříháme nejdříve za 2-3 týdny po narození. Pokud se miminko škrábe, tak lze použít lehké bavlněné rukavičky nebo nehty lehce zabrousit pilníčkem. Pokud se rozhodneme nehty ostříhat, tak na rukou stříháme lehce do obloučku, na nohou rovně (jen občas je nutno zastřihnout špičky na okrajích nehtů, aby nepřečnívaly).

Genitál

U chlapců doporučuji pravidelné přetahování předkožky až kolem 3.roku věku, do té doby bývá předkožka fyziologicky zúžená a růstem se postupně rozvolňuje (pokud nemá chlapec časté infekce močových cest a močí volně, tak není potřeba předkožku přetahovat dříve). U děvčátek je nutné pravidelně umývat prostor mezi velkými a malými stydkými pysky, kde po narození zůstává mázek a i starším holčičkám se tam usazují drobné nečistoty – vytíráme pouze čistou vodou (např. cípem plenky nebo vatovou štětičkou), nikdy mezi pysky či do poševního vchodu nedáváme krém! Pokud se tento prostor genitálu nečistí, tak mohou pysky srůst k sobě.

Uši

Pravidelně se čistit nijak nemusí. V zevním zvukovodu je ušní maz, který tam má svou ochrannou funkci. Pokud je mazu hodně a “vylézá” ven ze zvukovodu, tak jen lehce přebytek mazu odstraníme štětičkou, nikdy nezajíždíme do zvukovodu. V ohybech boltce ev. čistíme usazené drobné nečistoty.

Oči

Pravidelně se proplachovat nijak nemusí. Pokud by začala v očích nějaká sekrece, tak je vhodné oči pročistit např. Occuflashem či Omnisanem Baby (méně vhodný je i Ophthalmo- Septonex, borovou vodu vůbec nedoporučuji). Pokud by byla sekrece hnisavá, tak jsou vhodné oční kapky s antibiotikem (ty jsou jen na předpis lékařem)

Nos

Pravidelně se čistit nemusí. Miminka zpočátku často kýchají a někdy mají i nos lehce “přiucpaný” což většinou ale nejsou známky infekční rýmy, ale pouze reakcí sliznic na vnější prostředí, na které si miminko po narození teprve zvyká. Pokud začíná i sekrece z nosu, tak je vhodné nos čistit Libenarem či mořskou vodou a ev.zkusit i odsávání nosánku (nejúčinnější jsou odsávačky na vysavač).

Procházky

Již od prvních dnů života jsou možné procházky venku – v zimě by neměla být venkovní teplota nižší než 0 st.C (pro starší kojence než -5 st.C) – je lépe chodit ven odpoledne kolem 14h, v létě by zase nemělo být příliš horko (preferovat spíše procházky ráno či navečer). První procházka bývá krátká (cca 15-20min), postupně se procházky prodlužují. I v létě by mělo mít miminko venku pokrývku hlavy. V létě dítě do 1 roku nesluníme a i při pobytu ve stínu chráníme děti všeho věku vhodnými opalovacími přípravky (do 1 roku preferujeme ochranné UV faktory fyzikální před chemickými)

Návštěvy

Je vhodné dodržovat “šestinedělí” a zvát si na návštěvu jen úzkou rodinu. Každý návštěvník by měl být zcela zdráv, protože i mírná rýma může být pro novorozence velký problém. Čím více lidí, tím větší riziko infekce – určitě je vhodné se vyhýbat místům s větším množstvím lidí (např.nákupní centra, rodinná centra apod.) v prvních 3 měsících věku dítěte.

Zuby

Mateřské mléko vznik zubního kazu (zejména při nočním kojení) nezpůsobuje, pokud se dodržuje pravidelná ústní hygiena. Před prořezáním prvních zubů není třeba o dutinu ústní nijak pečovat. Po prořezání prvních zubů je již nutno pravidelně zoubky 2x denně čistit (kartáček s malou hlavicí, hustými, měkkými a rovně střiženými štětinkami) – ideálně mít kartáčky 2 (jeden na žužlání samotným děťátkem, druhý na dočištění rodičem). Pasta není zpočátku potřeba žádná, možno používat až ve věku, kdy ji dítě samo vyplivne*. Pokud se zuby mezi sebou dotýkají hrozí větší riziko vzniku kazu v mezizubních prostorech, kam se klasický kartáček nedostane – proto je vhodné používat i mezizubní kartáčky či dentální niť. Dítě vést k samostatnému pravidelnému každodennímu čištění zubů – rodič vždy zuby ještě sám dočistí (ideálně až do věku cca 10 let). První návštěva zubního lékaře ideálně po prořezání prvních zubů, od té doby pravidelně – nejlépe 2x ročně. Drtivá většina zubních kazů dětí i dospělých je způsobena nedostatečnou hygienou (špatná technika čištění) – není vůbec pravdou (ba přesně naopak), že o dočasné zuby se není nutné tolik starat, protože se časem vymění – dítě si nevytvoří dobré návyky a zvýšená kazivost potom ohrožuje i trvalý chrup.

Bolesti bříška, “prdíky” a koliky

Většinou s výraznějším rozvojem laktace a většími dávkami mléka, které miminka vypijí se objevují většinou v prvních týdnech po narození i bolesti bříška a nadýmání – miminko se při kojení kroutí, pouští se, je neklidné (a to především večer a v noci). Je potřeba zachovat klid – bývá to sice období nepříjemné pro všechny, ale jen přechodné! Z léků pomohou: probiotika (dávají se 1xdenně a já je doporučuji děťátku i mamince – např. BioGaia, Laktobelky probio či Biopron) a léky proti nadýmání (jsou to léky bezpečné, nevstřebávají se, musí se podávat před každým krmením, jinak jsou bez efektu – např. Espumisan, BabyCalm). Vhodné je provádět miminku masáže a nahřívání bříška (existují praktické nahřívací polštářky s jádry, přes které je možno bříško masírovat), pomáhají různé bylinné masážní mastičky vhodné pro kojence, cvičení s nožičkami (přitahování k bříšku, kopání), klubíčkování, poloha “na tygříka”. Při velkém neklidu může pomoci teploměr nebo rektální rourka zavedeně do konečníku, které uvolní nahromaděné plyny. Maminkám doporučuji popíjet fenyklový či anýzový čaj (miminku je většinou nedoporučuji) a ve stravě omezit či na několik dní úplně vynechat mléčné výrobky a mléko (pokud je maminka vyloučí ze stravy na týden a více, tak je vhodné doplnit ve stravě vit.D3 a vápník v tabletách – např. Calcichew)

Co dělat, když miminko bolí bříško?!

– nahřívání a masáže bříška (praktické jsou nahřívací polštářky s peckami, bylinné masážní oleje či masti vhodné pro kojence, někdy pomůže i příjemně teplá koupel)
– cvičení s nožkami (střídání přitahování kolínek k bříšku miminka a uvolňování nožek)
– klubíčkování (dítě je zády opřeno o váš hrudník, a vy jednou rukou držíte miminko pod rukama a přidržujete je na jeho hrudníku, zatímco vaše druhá ruka přitahuje nožky pod kolínky k bříšku miminka)
– poloha “na tygříka” (dítě leží bříškem na předloktí vaší ruky, hlavičku má zapřenou v oblasti vašeho lokte, dlaní mu přidržujete zadeček)
– poloha “bříško-prsa” (miminko leží bříškem na prsou maminky)
– pravidelné odříhávání po krmení
– mohou ulevit probiotika (1xdenně) a léky proti nadýmání (vhodné před každým krmením)
– čaj se dětem do 6 měsíců standardně nepodává, u kojených dětí může fenyklový či anýzový čaj popíjet maminka
– u plně kojených dětí může pomoci vynechání nadýmavých potravin a sycených nápojů ve stravě matky, popřípadě i omezení či vynechání mléka a mléčných výrobků (může hrát roli případná alergie na bílkovinu krav.mléka)

Příčin bolestí bříška může být hodně, i když nejčastější jsou prosté kojenecké koliky, které bývají jen přechodné, většinou se objevují navečer či v noci, nemají žádnou vážnou příčinu, vyskytují se u jinak zdravých miminek.
Pokud se kromě neklidu a plačtivosti objeví i jiné příznaky (zvracení, stolice s příměsí krve či hlenu, horečka, vodnatý charakter stolice apod.) ihned kontaktujte lékaře!

Výživa dětí v 1.roce života

– výlučné kojení min. do 4-6měsíců věku, pokud nemůže být dítě z jakéhokoliv důvodu kojeno, je živeno odstříkaným mateřským mlékem či umělou mléčnou formulí (počáteční – označeno většinou číslicí 1 za názvem)
– je vhodné dále dítě kojit i po zavedení nemléčných příkrmů a to min.do 1 roku, ale i déle
– plně kojené a dobře prospívající dítě nepotřebuje min.do 6 měsíců věku žádné další tekutiny!
– při kojení je vhodné střídat různé polohy přikládání
– běžná infekční onemocnění či horečka u matky nejsou překážkou při kojení, při užívání léků (i volně prodejných) kojící matkou je vhodné se poradit s lékařem či lékárníkem

– pozvolné zavádění nemléčných příkrmů nejdříve po ukončeném 4.měsíci věku, nejpozději v 6.měsíci věku
-začíná se většinou zeleninovým příkrmem v době oběda (s několika kapkami kvalitního rostlin.oleje) – zpočátku jen několik lžiček a po chvíli dokojit/dokrmit umělou mléč.formulí (pokud není dítě ji kojeno). Pozvolna se během několika dnů navyšuje množství zeleniny a ubírá se kojení. Plná dávka zelenin. příkrmu je kolem 6.měsíce cca 125g-150g, při které již dítě dále ve stejný čas nekojíme/nekrmíme mlékem = jedno krmení je nahrazeno nemléčnou stravou, kojení či umělá mléčná formule se podává až při dalším krmení. Cca během 2-3 týdnů lze do zelenin.příkrmu přidat i maso (libové hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, králičí, libové vepřové, jehněčí), maso nemusí být v příkrmu každý den, 1x týdně místo masa vhodné 1/2 vejce
U dětí po 6.měsíci se mohou podávat i ryby
– mezi ukončeným 4. a 6.měsícem věku by se měl postupně ve zvyšujících se dávkách zavést do stravy také lepek
– ovocné příkrmy (přesnídávky) se zavádí ideálně až cca měsíc po zavedeném maso-zeleninovém příkrmu, většinou v čase odpolední svačiny, přednostně se podává ovoce, které v ČR běžně roste, případně banán
– kaše se mohou začít podávat mezi ukončeným 4.-6.měsícem, např. v době večeře, zvláště, když se dítě v noci častěji budí. Zpočátku se preferuje rýžová bez příchuti, postupně se mohou podávat i obilné (s lepkem), zpočátku také lépe neochucené
– nemléčné příkrmy do 1 roku věku nemají být dosolovány ani doslazovány
– tekutiny (neslazený ovocný či bylinkový čaj, voda) se mohou nabízet cca po 6.měsíci věku
– zpočátku jsou příkrmy ve formě pyré, cca od 8.měsíce již mohou být i s menšími měkkými kousky (podle tolerance dítěte)
– do 2 let věku se nedoporučují nízkotučné potraviny
– neupravené kravské mléko by mělo být podáváno až po 12.měsíci věku
– min. po celý první rok života se doplňuje dítěti vit.D3 ve formě kapek!

S výživou podrobněji poradí na www.1000dni.cz

Věk
Snídaně
Svačina
Oběd
Svačina
Večeře
Noc

0 – 4 měsíce

MM/počáteční formule + dítě kojíme tak často, jak se o jídlo hlásí, formuli podáváme v odstupu 3 – 4 hodin

MM/počáteční formule

MM/počáteční formule

MM/počáteční formule

MM/počáteční formule

MM/počáteční formule

4 – 6 měsíců

MM/počáteční formule

MM/počáteční formule, případně ovocný příkrm

MM/počáteční formule, případně masozeleninový příkrm, v malém množství lepek

MM/počáteční formule

MM/počáteční formule

MM/počáteční formule

6 – 10 měsíců

MM/pokračovací formule

ovocný, případně ovocnomléčný příkrm

masozeleninový příkrm včetně příloh – obiloviny, rýže, žloutek

jogurt, případně ovocnomléčný příkrm

kaše (mléčná, obilná, rýžová, atd. …)

(MM)

10 – 12 měsíců

MM/pokračovací formule

ovoce, ovocná kaše, případně ovocnomléčný příkrm

zelenina, maso, případně, příloha – obiloviny, rýže, luštěniny

jogurt, případně ovocnomléčný příkrm

kaše, strava s měkkými kousky

(MM)

Prevence úrazů u novorozenců a kojenců (0 - 1 rok)

v tomto věku vznikají úrazy nejčastěji nevhodnou manipulací a nedostatečným dohledem dospělé osoby. I když se zdá, že se dítě ještě téměř vůbec nehýbe, tak vývoj v oblasti pohybu může být skokový a náhlý.

  • Nenechávat nikdy dítě bez dozoru na vyvýšeném místě (přebalovací pult, postel apod.)
  • Nedávat pod hlavu polštář (min.do 1 roku věku)
  • Nenechávat dítě bez dozoru v poloze na bříšku
  • Nepít nad dítětem či s ním v náručí horké nápoje (káva, čaj)
  • Kontrola teploty tekoucí vody (např. při koupání)
  • Elektrické kabely umístit z dosahu dítěte
  • Užívat bezpečnostní krytky do el. zásuvek
  • Nenabízet dítěti hračky s drobnými součástmi
  • Nedávat pevné kousky (syrová zelenina, ořechy apod.)
  • Mít správnou velikost a správné umístění autosedačky, jinak dítě v autě nepřevážet
  • Nepoužívat chodítka!!!
  • Šetrně manipulovat s dítětem –  netřást s ním! (Shaken baby syndrome)